×

Uzależnienie od internetu

Komputer, telefon, tablet z dostępem do Internetu stały się naturalnymi elementami środowiska człowieka. Wszystkie te rzeczy są łatwo dostępne, regulują nastrój, pomagają zapomnieć o kłopotach, oferują łatwy dostęp do informacji. Kluczem do właściwego korzystania z technologii jest umiar. Problem pojawia się wtedy, kiedy tego umiaru brak, a życie „innym życiem” absorbuje tak bardzo, że życie w realu przestaje mieć znaczenie. Jak wskazują badania, problem ten może dotyczyć 6 -14% wszystkich użytkowników sieci.

Nałogowe korzystanie z komputera i Internetu nie zostało jeszcze zaklasyfikowane jako jednostka chorobowa. Jednakże problem spędzania zbyt dużej ilości czasu na grach komputerowych czy portalach społecznościowych jest coraz większy i dotkliwszy. Mimo, że nie istnieją określone kryteria świadczące o typowym uzależnieniu od Internetu, można uporządkować pewne wspólne objawy świadczące o problemie uzależnienia.

Najczęstsze objawy uzależnienia od internetu

  • Dane zachowanie stało się najważniejszą czynnością każdego dnia
  • Zauważalna jest potrzeba coraz dłuższego korzystania z Internetu w celu uzyskania zadowolenia
  • Zaniedbane zostają inne aktywności, obowiązki związane z domem i pracą, relacje z bliskimi, kontakty towarzyskie
  • Zaniedbanie zdrowia: nieprawidłowe odżywianie, nieprawidłowa ilość snu, brak ruchu.
  • Poczucie przymusu do korzystania z komputera / Internetu, ciągłe myślenie o tym co dzieje się w sieci
  • Traktowanie komputera / Internetu jako regulatora nastroju
  • Obniżenie nastroju, poirytowanie, złość w przypadku braku możliwości skorzystanie z komputera / Internetu

Typy patologicznego używania internetu

  • TYP SPECYFICZNY – problem uzależnienia ma podłoże patologiczne. Przejawia się zależnością od treści seksualnych online, aukcji internetowych, gier hazardowych. Problem istniałby przy braku dostępu do sieci.
  • TYP NIESPECYFICZNY – charakteryzuje się nadużywaniem Internetu bez konkretnego celu. Problem nie istniałby przy braku dostępu do sieci. Świat wirtualny wydaje się być bardziej przyjazny i ciekawy od świata realnego. Szczególnie interesująca jest możliwość komunikowania się z innymi, tworzenia własnego wizerunku online, poszukiwanie wsparcia i zainteresowania społecznego.

Przyczyny uzależnienia od internetu

Przyczyn uzależnienia od sieci można szukać w dezadaptacyjnych konstruktach poznawczych dotyczących własnej osoby oraz otaczającego świata. Czasami uzależnieniu towarzyszą zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe.

Leczenie

W leczeniu uzależnień od Internetu podobnie jak w leczeniu innego rodzaju uzależnień, najczęściej stosowane są techniki terapeutyczne szkoły behawioralno – poznawczej.