×

Sad, dystymia, cyklotymia

SAD czyli sezonowe zaburzenie afektywne charakteryzujące się występowaniem epizodu depresyjnego tylko w fazie jesienno – zimowej (październik, listopad) oraz umiarkowanego podwyższonego nastroju w okresie wiosennym (marzec, kwiecień). Pacjenci w sezonie jesienno – zimowym (kiedy dociera do nich mniej światła słonecznego) odczuwają ciągłe zmęczenie, ich apetyt znacząco wzrasta, pojawiają się objawy depresji. SAD zdecydowanie częściej dotyka kobiety.

CYKLOTYMIA są to stałe wahania nastroju, bardzo licznie występujące epizody przygnębienia i smutku na przemian ze wzmożonym dobrym samopoczuciem, euforią. Cyklotymia często uznawana jest za łagodną formę choroby dwubiegunowej. Podobnie charakteryzuje się cyklicznym występowaniem lekkich objawów depresji i objawów hipomanii.

DYSTYMIA to przewlekłe obniżenie nastroju, jednak bardziej łagodne niż epizod depresyjny. Objawy dystymii utrzymują się znacznie dłużej niż depresji. Chroniczny smutek pacjenta trwa praktycznie nieprzerwanie, a sam pacjent uważając, że taki już jest jego „charakter” rzadko szuka pomocy psychologicznej.

Wszystkie 3 powyższe rodzaje zaburzeń nastroju można leczyć zarówno farmakologicznie jak i za pomocą terapii poznawczo – behawioralnej.