×

Biblioterapia

„Książki są lekarstwem dla umysłu”

Demokryt

Wisława Szymborska powiedziała kiedyś, że czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła. Nie mogła ująć tego lepiej. Jest też najpiękniejszą podróżą w głąb siebie. Czytanie często ukazuje inne koncepcje życia, podsuwa nowe rozwiązania aktualnych problemów, daje nadzieję, kiedy nic nie wskazuje, że będzie lepiej. Pomaga znaleźć spokój, kiedy na zewnątrz ciągle trwa burza. Koi, bawi, przynosi ulgę. Innym razem motywuje do działania i dodaje sił w trudnym okresie.

Czytanie to też forma medytacji. Pomaga uwolnić się od natrętnych myśli i zanurzyć się w „teraźniejszości” fabuły, być tu i teraz tylko w innym świecie.

Korzenie biblioterapii sięgają już czasów starożytnych, kiedy to napisane zostały pierwsze utwory w celach terapeutycznych. W Polsce termin biblioterapii pojawił się w latach trzydziestych dwudziestego wieku. Z biegiem czasu biblioterapia zaczęła być upowszechniania w szpitalach i bibliotekach, a także szkołach. Również psycholodzy coraz częściej uzupełniali proces terapeutyczny swoich pacjentów o elementy biblioterapii.

W ujęciu psychologicznym termin ten używa się by opisać technikę psychoterapeutyczną, polegającą na leczniczym oddziaływaniu odpowiednio dobranej literatury na psychikę człowieka. Terapeuta podczas procesu leczenia dobiera odpowiednią literaturę (związaną z konkretną trudnością lub zaburzeniem) i opracowuje wraz z pacjentem metody pracy z daną lekturą.

Nie tylko treść książki, ale również dyskusja na jej temat może przynieść sporą korzyść terapeutyczną. Samo oddziaływanie książki w terapii polega na zmianie sposobu widzenia swojej sytuacji przez pacjenta, na głębszym zrozumieniu własnych emocji i reakcji. Odpowiednio wyselekcjonowana literatura może stać się istotnym środkiem wspierającym proces leczniczy i wychowawczy. Może pomóc zredukować napięcie, zlikwidować niepożądane stany psychiczne, zrównoważyć emocje. Może też wzmocnić i wzbogacić wewnętrzne zasoby oraz przyczynić się do rozwoju osobistego.

By dowiedzieć się czegoś więcej o biblioterapii lub podzielić się własnymi przemyśleniami na temat książek, „które pomagają i leczą” zapraszam na forum: link